Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Rozstępy w ciąży – dlaczego i kiedy się pojawiają, jak im przeciwdziałać i jak je leczyć?

Rozstępy w ciąży – dlaczego i kiedy się pojawiają, jak im przeciwdziałać i jak je leczyć?

29.04.2023

3 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Rozstępy, czyli zmiany skórne, przypominające pionowe, czerwone, wąskie blizny, to powszechne zjawisko pojawiające się najczęściej w II trymestrze ciąży na brzuchu, piersiach i udach, którego każda przyszła mama pragnie uniknąć. Aby im zapobiec, warto m.in. dbać o kondycję skóry.

Zmiany w gospodarce hormonalnej prowokują pojawianie się rozstępów. Czasem nie sposób uniknąć blizn, ale można wpłynąć na ich widoczność. Dobry krem na rozstępy w ciąży może być skuteczny, ale musi być regularnie i odpowiednio aplikowany. Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna i dieta przyszłej mamy.

Rozstępy w ciąży – przyczyny

Rozstępy w ciąży przybierają podobną postać do tych pojawiających się w okresie gwałtownego wzrostu u młodzieży, u osób intensywnie pracujących nad zwiększeniem masy mięśniowej, przybierających masę na skutek zaburzeń odżywiania lub nadmiernego i niezdrowego jedzenia, a także po zabiegach plastycznych, takich jak implantacja piersi. Pierwsze rozstępy w ciąży manifestują się zwykle poprzez swędzącą skórę w II trymestrze. W dalszym etapie objawiają się jako czerwone lub białe, pionowe, zagłębione lub wypukłe pasma o nierównych brzegach, które mogą pojawiać się zarówno obok siebie, jak i w większych odległościach. Rozstępy w ciąży tworzą się w skórze właściwej i występują najczęściej w okolicach brzucha, piersi, ud oraz bioder. Powstanie blizn związane jest przede wszystkim z pogorszeniem odporności na rozciąganie fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenowe i elastyny. Pod wpływem nacisku na skórę przez powiększający się brzucha czy piersi niedostosowana do tempa wzrostu skóra pęka, tworząc blizny. Poza czynnikami hormonalnymi na rozstępy w ciąży mają również wpływ predyspozycje genetyczne. Ich wystąpienia nie sposób przewidzieć, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji ciała od początku ciąży, szczególnie okolic narażonych na rozstępy, można różnymi sposobami wpłynąć na ich widoczność.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Odporne na rozciąganie włókna kolagenowe pod wpływem kortyzolu stają się słabsze, a podczas przybierania na objętości ciała ulegają zerwaniu, powodując rozstępy. Czasem nie sposób uniknąć blizn, ale są pewne rozwiązania, dzięki którym ryzyko ich pojawienia się jest mniejsze, m.in.:

  • pielęgnacja skóry – specjalistyczny krem na rozstępy w ciąży na bazie naturalnych składników, np. masła kakaowego oraz olejów i wyciągów roślinnych, wzbogacony o witaminę E i kolagen, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, czym poprawia elastyczność skóry. Preparat na rozstępy w ciąży tego typu należy nakładać regularnie kolistymi, wolnymi ruchami;
  • masaż – to jeden z bardziej skutecznych zabiegów profilaktycznych. Należy wykonywać go techniką głaskania nie tylko na rozstępach, ale również na dalszych częściach ciała. Do zabiegu poleca się olejek na rozstępy w ciąży o neutralnym, bezpiecznym składzie. Oliwka ułatwi nie tylko przeprowadzenie zabiegu, ale również pozwoli się odprężyć dzięki substancjom eterycznym, ulatniającym się pod wpływem ciepłej, rozgrzanej pod dłońmi masażysty skóry;
  • dieta i kontrola wagi – wzrost masy ciała w ciąży jest nieunikniony, ale można zdrowo i świadomie przytyć. Rozwiązaniem jest racjonalna dieta ciążowa i unikanie zasady „jem za dwóch”. Rozstępy w ciąży mogą być mniejsze, kiedy waga powiększy się o bezpieczne 10–15 kg. Przybieranie w ciągu 9 miesięcy będzie stopniowe, a ryzyko pojawienia się blizn, mniejsze;
  • aktywność ruchowa – basen, spacery, joga, tańce w stylu latino.

Co na rozstępy w ciąży?

Kiedy pojawią się rozstępy w ciąży, jeszcze nie jest za późno, aby się ich pozbyć lub zmniejszyć ich widoczność. Warto kupić dobry balsam na rozstępy w ciąży i masować blizny. Niezastąpiony jest masaż strumieniem wody, np. pod prysznicem. Można też prowadzić zabieg gąbką nasączoną oliwką na rozstępy. Uda, pośladki i biodra można masować intensywnie, natomiast brzuch – delikatnie. Rozstępy na piersiach w ciąży również nie lubią zbyt mocnej stymulacji. Należy omijać okolicę brodawek. Warto także zadbać o dietę bogatą w cynk, który poprawia kondycję skóry.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również