Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

30.03.2023

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Ból głowy w ciąży zwykle nie oznacza poważnej choroby. Jego przyczyną może być stres, zmiany hormonalne, migrena lub zaburzenia snu. Nie trzeba się martwić, jeżeli jest on łagodny lub umiarkowany. Jednak nagły i silny ból głowy w ciąży, któremu towarzyszą inne objawy, należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Mimo że w większości przypadków ból głowy w ciąży jest łagodny, może on znacznie pogorszyć samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie jest zalecane, aby ciężarna przyjmowała jakiekolwiek leki bez konsultacji z lekarzem. Na szczęście istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów na ból głowy w ciąży i to je należy wypróbować w pierwszej kolejności.

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Przyczyny bólu głowy w ciąży mogą być różne. W większości przypadków nieprzyjemne dolegliwości są wywołane stresem, zmęczeniem, niedoborem snu lub nadmiernym napięciem mięśni barku i szyi. Zdarza się także, że pojawiają się one na skutek przyjmowania niedostatecznej ilości wody w ciągu dnia. Tego rodzaju ból głowy w ciąży zwykle jest łagodny lub umiarkowany i nie towarzyszą mu inne objawy.

Ból głowy w ciąży może być wywołany przeziębieniem lub infekcją układu oddechowego. O takiej przyczynie dolegliwości mogą świadczyć objawy dodatkowe: kaszel, chrypka, podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, osłabienie, katar. Ze względu na obniżoną odporność ciężarna powinna przestrzegać zasad higieny i unikać skupisk ludzi, zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie.

Częsty ból głowy na początku ciąży jest związany z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Wzrost stężenia hormonów ciążowych powoduje, że poszerzają się naczynia krwionośne oraz zwiększa objętość krwi krążącej. Taki stan skutkuje skokami ciśnienia, zwłaszcza podczas zmiany pozycji lub aktywności fizycznej. Często zdarza się, że ból głowy pojawia się na skutek odstawienia używek. Mogą to zaobserwować kobiety, które przed ciążą paliły papierosy lub piły mocną kawę.

Trzeba także pamiętać, że ból głowy w ciąży może być spowodowany innymi schorzeniami. Wśród nich wymienia się:

  • stan przedrzucawkowy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zakrzepicę naczyń żylnych mózgu,
  • malformacje naczyniowe,
  • niedokrwistość,
  • krwotok podpajęczynówkowy.

Zwykle towarzyszą im inne objawy: pogorszenie samopoczucia, zaburzenia neurologiczne, drętwienie kończyn, pogorszenie widzenia. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Migrena w ciąży

Jedną z przyczyn bólu głowy w ciąży jest migrena. Rozpoznać można ją po tym, że dolegliwości występują wyłącznie po jednej stronie i towarzyszą im: nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Migrenowy ból głowy w ciąży jest silny, pulsujący i może znacznie utrudniać codzienną aktywność.

Obserwuje się, że migrena w ciąży występuje rzadziej, niż przed nią. Jeżeli jednak zdarzy się napad, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Ciężarna powinna przyjmować wyłącznie leki zlecone przez lekarza, a także odpoczywać, nawadniać organizm i zdrowo się odżywiać.

Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, co na ból głowy w ciąży będzie bezpieczne i skuteczne. Zaleca się, aby nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem – nie wszystkie środki przeciwbólowe (nawet te dostępne bez recepty) są dopuszczone do stosowania przez ciężarne. Dlatego lepiej postawić na domowe sposoby na ból głowy w ciąży.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży to:

  • zimny okład na skronie,
  • ciepła kąpiel,
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • masaż skroni,
  • odpoczynek w przewietrzonym i zacienionym pomieszczeniu,
  • joga,
  • masaż szyi lub ramion.

Aby zapobiegać częstym bólom głowy w ciąży, należy zdrowo się odżywiać (m.in. ograniczyć spożycie cukru) i spędzać czas na świeżym powietrzu, a także zadbać o odpowiedni odpoczynek.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 4

(
4
(4)
)

Zainteresują Cię również