Niekiedy znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży bywa trudne. Nie ułatwia tego powiększający się brzuszek ani niektóre dolegliwości ciążowe: bolesne skurcze łydek, trudności z oddychaniem lub ból kręgosłupa. Warto też pamiętać, że nie wszystkie pozycje do spania w ciąży są zalecane. O jakich pozycjach mowa? Jak sprawić, by sen był wydajny? Na te, jak i inne pytania, odpowiemy w tym artykule!
Spanie w czasie ciąży – czas na odpoczynek
Spanie w ciąży jest naprawdę ważne, gdyż jest ono przede wszystkim odpoczynkiem i regeneracją dla organizmu. Zdrowy sen pozytywnie wpływa na rozwój i dobrostan płodu oraz poprawia samopoczucie przyszłej mamy. Z tego powodu każda ciężarna powinna spać zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy na skutek działania hormonów pojawia się nadmierna senność. Niemniej nie tylko czas snu powinien być brany pod uwagę, równie istotna bowiem jest kwestia, w jakiej pozycji spać – na plecach, na prawym boku, na lewym, a może na brzuchu?
Jak spać w ciąży? – pozycja na brzuchu
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne. Jeżeli jest to ulubiona pozycja do zasypiania, to nie ma przeciwwskazań, aby z niej rezygnować w I trymestrze ciąży. Płód jest bardzo mały, a ponadto chroni go macica, jama brzuszna i kość łonowa, dlatego też nic mu nie grozi. Spanie na brzuchu jest jednak odradzane, gdy brzuszek zacznie się powiększać. Głównym argumentem jest po prostu niewygoda, która może zakłócać nocny odpoczynek. Uważa się także, że ucisk na brzuch może być niekorzystny dla dziecka. Warto zatem wybrać inną pozycję do spania w ciąży.
Czy można spać na plecach w ciąży?
Spanie na plecach w ciąży jest dozwolone na samym początku. Jednak w II i III trymestrze ciąży ta pozycja nie jest polecana do odpoczynku nocnego. Dzieje się tak ze względu na to, że macica może uciskać na ważne naczynia krwionośne – żyłę główną dolną i aortę. W efekcie zmniejsza się przepływ krwi, co może powodować pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy i spadek ciśnienia krwi.
Co ważne, nie jest wskazane zasypianie w tej pozycji. Jeżeli ciężarna obudzi się na plecach, ponieważ nieświadomie się na nie obróci w nocy, raczej nic złego się nie stanie. Nie należy zatem wpadać w panikę. Podobnie jest z odpoczywaniem na plecach w ciągu dnia – gdy kobieta czuje się dobrze, może to robić. Natomiast gdy tylko pojawią się nieprzyjemne objawy, powinna usiąść lub obrócić się na bok.
Na jakim boku spać w ciąży?
Istnieją pozycje do spania w ciąży, które są uznawane za bezpieczne na każdym etapie. Przede wszystkim przyszła mama powinna odpoczywać na boku – zwłaszcza na lewym. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie gdy brzuszek jest już naprawdę duży. Dozwolone jest także spanie na prawej stronie. Najlepiej stosować te pozycje zamiennie.
Warto jednak wiedzieć, że odpoczynek na prawym boku jest niewskazany kobietom będącym w zaawansowanej ciąży, ponieważ istnieje wtedy ryzyko zmniejszenia przepływu krwi. O tej zasadzie powinny pamiętać również przyszłe mamy, które cierpią na refluks oraz zgagę. W ich przypadku zaleca się spanie na lewym boku, ponieważ może to zapobiec przykrej dolegliwości, jaką jest cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Ponadto w sytuacji odczuwania duszności lub problemów żołądkowych można spróbować zasypiać w pozycji półleżącej. Skurcze łydek są wskazaniem do ułożenia stóp nieco wyżej od reszty ciała.
Warto pamiętać, że nie ma jednoznacznych zaleceń na temat tego, jakie pozycje do spania w ciąży są najlepsze. Przyszłej mamie ma być wygodnie, więc musi się przy tym dobrze czuć. Obrócenie się na bok jest konieczne, gdy po chwili pogorszy się samopoczucie lub pojawią się zawroty głowy.
Bezsenność w ciąży – zalecenia dla przyszłych mam
Zaburzenia snu w trakcie ciąży są dolegliwością normalną i dość powszechną. Przypadłość ta jest szczególnie zauważalna w trzecim trymestrze i jest wówczas związana z niemożnością znalezienia odpowiedniej pozycji. Oprócz tego innymi przyczynami bezsenności są, m.in.:
- częste oddawanie moczu,
- skurcze w nogach oraz ból pleców,
- zgaga,
- płytki oddech,
- koszmary senne,
- tzw. syndrom zmęczonych nóg.
Ze względu na bezpieczeństwo dziecka, w tym czasie nie zaleca się stosowania środków farmakologicznych, które mają działanie nasenne. Istnieją jednak naturalne metody, dzięki którym przyszła mama może spędzić noc spokojnie i komfortowo. Aby zwiększyć swoje szanse na nieprzerywany sen i zminimalizować ryzyko zaburzeń snu w ciąży warto:
- ograniczyć spożycie kofeiny,
- unikać jedzenia wywołującego zgagę, która to jest nierzadko powodem zaburzeń snu;
- pić dużo płynów w czasie dnia, ale przed położeniem się spać nieco mniej;
- starać się jeść częściej niż zwykle (należy jednak zwrócić uwagę, by posiłki były lekkie i pełnowartościowe);
- zadbać o to, by w diecie znalazła się odpowiednia podaż wapnia i potasu (składniki te zapobiegają bolesnym skurczom nóg),
- spróbować uregulować swój rytm dobowy,
- systematycznie zażywać ruchu na świeżym powietrzu,
- spróbować podłożyć sobie poduszkę między nogami, pod brzuchem, aby zwiększyć komfort w okolicy krzyża.
Poduszka ciążowa – co warto o niej wiedzieć?
Czy warto zaopatrzyć się w poduszkę ciążową, czy jednak może jest ona zbędnym narzędziem? Otóż według doświadczeń innych kobiet, takie poduszki są niezwykle pomocne w trakcie snu. Sprawią one, że spanie w ciąży jest wygodniejsze w każdej pozycji. Szczególnie polecane są te w formie rogala lub banana, ponieważ wymuszają one pozycję lekko na boku, nawet wtedy, gdy przyszła mama układa się na wznak – a ta formacja nie jest zalecana pod koniec ciąży, ponieważ może powodować zmniejszenie przepływu krwi przez żyłę główną, przez co kobieta nierzadko odczuwa zawroty głowy i osłabienie. Taką poduszkę warto także włożyć między kolana.
Spokojny sen w ciąży – jak sprawić, aby był zdrowy?
Zdrowe spanie w ciąży jest naprawdę ważne. Odpoczynek nocny można wspomóc poprzez:
- zaopatrzenie się w wygodny materac,
- przewietrzenie pokoju przed snem,
- zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia,
- ograniczenie ilości elektronicznych gadżetów w sypialni do minimum,
- ograniczenie światła wpadającego do sypialni,
- unikanie oglądania telewizji przed snem,
- unikanie intensywnego wysiłku przed snem.
Zalecane jest również, aby przed snem zrelaksować się kąpielą, spokojnym spacerem lub medytacją.
Jak spać w ciąży? – podsumowanie
Niezależnie od tego, czy przyszła mama jest w późnej ciąży, czy też dopiero się dowiedziała o powiększeniu swojej rodziny – sen to podstawowa kwestia, o którą powinna należycie zadbać. To, czy chce ona spać na brzuchu, na plecach czy może na lewym lub prawym boku, zależy głównie od jej osobistych preferencji. Warto jednak pamiętać, że w ostatnim trymestrze nie zaleca się spania na wznak, ponieważ pozycja ta zaburza krążenie krwi. Jeżeli kobieta nie jest pewna, jaka jest odpowiednia pozycja do spania dla niej, powinna skontaktować się z lekarzem lub położną, która pomoże jej w wyborze tej najlepszej.
Oprócz ułożenia ciała, istotne jest również zachowanie zasad higieny snu, dzięki którym proces ten jest wydajny i komfortowy. Kobieta może także wspomóc się specjalną poduszką ciążową o dogodnym dla niej kształcie, która sprawi, że leżenie będzie wygodne, bez względu na aktualną pozycję.
FAQ:
- Czy w ciąży można spać na brzuchu?
Jeżeli kobieta czuje się komfortowo w takim ułożeniu i nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej może spać na brzuchu. Niemniej według specjalistów należy spać w tej pozycji tylko i wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku.
- Spanie na boku w ciąży – lewy czy prawy?
Odpoczywanie zarówno na lewym, jak i prawym boku w ciąży jest dozwolone. Co ciekawe, uważa się, że w trakcie snu warto regularnie zmieniać te dwa ułożenia, ponieważ spanie tylko na jednym boku może przyczynić się do rozwoju asymetrii ciała noworodka, co wymaga dalszej rehabilitacji w okresie niemowlęcym.
- Jakie są bezpieczne pozycje do spania w ciąży?
Bez względu na etap ciąży, przyszła mama może spać w dowolnej pozycji, która jest dla niej wygodna. Wyjątkami są pewne przypadki, takie jak m.in. zaawansowana ciąża czy nasilone objawy, np. zgaga.
Oceń artykuł: