Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?

Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?

14.03.2023

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama. Zwłaszcza, gdy dopiero otrzymała pozytywny wynik testu ciążowego. Istnieje kilka sposobów na to, aby obliczyć wiek ciąży, a tym samym przewidywany termin porodu.

Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni lub 9 miesięcy kalendarzowych. Za normę uważa się także, gdy poród odbywa się 2 tygodnie wcześniej lub później. Za początek ciąży nie uznaje się momentu cyklu, w którym miała miejsce owulacja, ponieważ jest on trudny do uchwycenia. Dlatego przyjęto, że jest to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Kobieta, która go zanotowała, może samodzielnie obliczyć, w którym tygodniu i dniu ciąży jest.

W którym tygodniu ciąży jestem według ostatniej miesiączki?

Wiek ciąży najczęściej oblicza się według pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego. Sprawdza się ona przede wszystkim u kobiet, które mają regularne cykle, trwające 28 dni. Warto jednak pamiętać, że tego typu szacunki nigdy nie są w 100% dokładne. Dlatego za normę uważa się poród, który odbywa się między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Kobieta, która ma wątpliwości, w którym tygodniu ciąży jest, musi zastanowić się, kiedy miała pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Następnie powinna odjąć od niego 3 miesiące oraz dodać rok i 7 dni. Jeżeli cykle są nieregularne, należy jeszcze dodać lub odjąć odpowiednią ilość dni. Podobnie jest w przypadku ciąży po zabiegu in vitro (jednak należy odjąć 14 dni od dnia punkcji jajników, gdy cykl został przesunięty).

Trzeba pamiętać, że jest to wyłącznie sposób na obliczenie tygodnia ciąży oraz przewidywanej daty porodu. Wynik nie jest tożsamy z wiekiem płodu, który jest średnio niższy o ok. 14 dni. Dzieje się tak, ponieważ połączenie plemnika z komórką jajową następuje później, niż pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Moment ten jest jednak trudny do uchwycenia.

Przeczytaj także: Ruchy dziecka w 21. tygodniu ciąży – jak często?

Tydzień i dzień ciąży na podstawie USG

Wiek ciąży można obliczyć również za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz ustala go na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, określanej jako CRL. Jednak robi się to wyłącznie w I trymestrze (najlepiej ok. 10 tygodnia ciąży). Na późniejszych etapach specjalista bierze pod uwagę długość kości udowej, dwuciemieniowy wymiar główki płodu lub poprzeczny wymiar móżdżku. Takie obliczenie tygodnia ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko rozwija się prawidłowo.

Inne metody, aby obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem?

Przyszła mama, która zastanawia się, jak obliczyć, w którym jest tygodniu ciąży, może skorzystać z internetowych kalkulatorów porodu. Są to bezpłatne narzędzia, które po wprowadzeniu kilku danych przedstawiają wynik. Składa się na niego: tydzień, dzień, miesiąc i trymestr ciąży oraz przewidywana data porodu. Aby był on jednak prawidłowy, należy znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Lekarz ginekolog szacuje także wiek ciąży na podstawie wysokości dna macicy. Jest to możliwe dlatego, że co kilka tygodni zmienia się jego położenie. W 16 tygodniu znajduje się ono 2 palce nad spojeniem łonowym, ale w 28 tygodniu ciąży już nad pępkiem. W niektórych przypadkach można też zapytać kobietę o to, kiedy poczuła pierwsze ruchy dziecka.

Po co oblicza się tydzień ciąży?

Obliczenie tygodnia ciąży jest ważne, ponieważ dzięki temu można określić, czy przebiega ona prawidłowo. Ma to również znaczenie w ocenie rozwoju płodu (np. czasami zdarza się, że jest on opóźniony). Znajomość tygodnia ciąży pozwala uniknąć niepotrzebnej indukcji porodu lub cięcia cesarskiego, a także prawidłowo rozpoznać poród przedwczesny lub poronienie i wdrożyć odpowiednie procedury, aby zabezpieczyć zdrowie i życie matki oraz jej dziecka.

Zobacz także: 23 tydzień ciąży – waga i ułożenie dziecka

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 2

(
3
(2)
)

Zainteresują Cię również