Ból zęba w ciąży nie może być zignorowany, ponieważ często świadczy o stanie zapalnym, który wymaga leczenia stomatologicznego. Nieleczone zakażenie bakteryjne jamy ustnej może być groźne dla płodu. W łagodzeniu bólu zęba w ciąży pomocne są domowe sposoby.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy leczenie stomatologiczne w ciąży jest bezpieczne. Faktem jest, że większość zabiegów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia płodu, dlatego trzeba je wykonywać zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Więcej szkody może przynieść zwlekanie z wizytą u dentysty.
Ból zęba a ciąża
W ciąży ból zęba może wystąpić w każdym trymestrze. Jego najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie tkanki, która pokrywa zębinę. Dzieje się tak zwłaszcza u kobiet, które cierpią na uporczywe wymioty lub refluks żołądkowo-przełykowy – kwaśna treść żołądka bardzo szybko niszczy szkliwo. Bolący ząb w ciąży może być także skutkiem próchnicy lub stanu zapalnego. Poza dolegliwościami bólowymi często pojawia się także obrzęk, nadwrażliwość, bóle w okolicy ucha i trudności ze spożywaniem pokarmów.
Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na ból zęba. Pod wpływem hormonów ciążowych pojawia się nadwrażliwość zębów i dziąseł. Dodatkowo zmienia się pH śliny, co sprzyja namnażaniu się bakterii i remineralizacji szkliwa.
Czy ból zęba w ciąży jest niebezpieczny?
Ból zęba w ciąży to oznaka tego, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Stan zapalny lub infekcja bakteryjna jamy ustnej są groźne dla rozwijającego się płodu, ponieważ drobnoustroje z uszkodzonych tkanek mogą przedostać się do krwioobiegu. Nieleczony ból zęba w ciąży może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka i czynności skurczowej macicy, a tym samym do porodu przedwczesnego lub poronienia.
Zaniechanie leczenia bólu zęba w ciąży skutkuje ponadto rozszerzaniem się procesów chorobotwórczych w tkankach zębowych. W konsekwencji zęby są osłabione i zniszczone, a jedynym ratunkiem jest ich usunięcie.
Co robić, gdy pojawi się ból zęba w ciąży?
Gdy pojawi się ból zęba w ciąży, należy udać się do stomatologa. Specjalista oceni stan jamy ustnej, ustali przyczynę dolegliwości oraz zleci odpowiednią terapię – bezpieczną dla danego okresu ciąży. Warto pamiętać, że usuwanie zęba, leczenie kanałowe (także ze znieczuleniem) po pierwszym trymestrze można wykonywać bez obaw o zdrowie dziecka. Natomiast uzupełnianie ubytków jest możliwe przez cały okres ciąży.
Leki przeciwbólowe na ból zęba w ciąży nie mogą być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich (nawet te dostępne bez recepty) zawierają substancje zaburzające prawidłowy rozwój płodu. Co więcej, niektóre środki farmakologiczne można przyjmować tylko w określonym trymestrze. Dlatego zaleca się, aby w pierwszej kolejności wypróbować domowe sposoby na ból zęba w ciąży.
Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży domowymi sposobami?
Domowe sposoby na ból zęba w ciąży są skuteczne w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości, jednak nie usuwają ich przyczyny, dlatego można je stosować tylko jako wsparcie terapii zleconej przez lekarza stomatologa.
Do domowych sposobów na ból zęba w ciąży zalicza się zimne okłady. Kostki lodu należy zawinąć w ręcznik i przyłożyć do policzka po stronie występujących dolegliwości. Czynność tę można powtarzać kilka razy dziennie. Na ból zęba w ciąży kobieta może wypróbować także ziołowe płukanki. Trzeba zaparzyć napar z szałwii lub rumianku i przepłukać nim jamę ustną. Zioła te wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Bolący ząb w ciąży wymaga szczególnej higieny. Jamę ustną należy czyścić rano i wieczorem, a także po każdym posiłku. W tym celu warto użyć szczoteczki z odpowiednim włosiem. Dobrze jest korzystać również z nici dentystycznej w celu wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc.
Zobacz także: Jakie znaczenie ma wapno w ciąży?
Oceń artykuł: