Białko w moczu w ciąży można wykryć podczas badania ogólnego moczu, na które ciężarna powinna zgłaszać się raz w miesiącu. Jego podwyższona ilość może świadczyć o stanie chorobowym, który wymaga leczenia. Białko w moczu w ciąży nie powinno przekraczać 250 mg.
Badanie ogólne moczu w ciąży jest podstawowym i obowiązkowym testem laboratoryjnym, na który ciężarna powinna zgłaszać się co miesiąc oraz zawsze wtedy, kiedy wystąpią niepokojące dolegliwości: gorączka, ból brzucha, problemy z oddawaniem moczu. Badanie umożliwia wykrycie cukrzycy, infekcji układu moczowego, chorób nerek oraz rzucawki, o której świadczy m.in. białkomocz w ciąży.
Białko w moczu w ciąży – normy
Białko w moczu w ciąży nie zawsze oznacza stan patologiczny. Substancja ta jest obecna także w warunkach prawidłowych. Jej ilość jest jednak znikoma – zwykle nie przekracza 150 mg. W związku z tym, że testy laboratoryjne raczej nie są czułe na tak małą dawkę, nie podaje się konkretnej wartości na wyniku badania ogólnego moczu. Zamiast tego można znaleźć informację „białko w moczu nie występuje” lub znak „(-)”.
Białko w moczu w ciąży może być nieco podwyższone i wynosić nawet 250 mg. Jest to sytuacja fizjologiczna wywołana zmianami czynności nerek, a niekiedy także wysiłkiem fizycznym, stresem, podwyższoną temperaturą ciała lub dietą bogatobiałkową. W takiej sytuacji adnotacja na wyniku „śladowe ilości białka w moczu” w ciąży nie powinna niepokoić. Natomiast informacja „białko obecne” jest wskazaniem do dobowej zbiórki moczu.
Dokładne wartości białka w moczu można określić podczas dobowej zbiórki moczu. Jest to badanie, podczas którego do jednego pojemnika zbiera się mocz z 24 godzin, następnie miesza i odlewa 100 ml do badania laboratoryjnego.
Normy białka w moczu w ciąży:
- >150 mg na dobę – stan prawidłowy,
- 150-250 mg na dobę – białkomocz fizjologiczny,
- >300 mg na dobę – stan nieprawidłowy.
Co oznacza podwyższone białko w moczu w ciąży?
Rozszerzonej diagnostyki i leczenia wymaga białkomocz w ciąży, jeśli wartość białka przekracza 300 mg. Możliwe przyczyny tego stanu to:
- infekcja dróg moczowych,
- stan przedrzucawkowy lub rzucawka,
- uszkodzenie nerek w wyniku cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego,
- choroby kłębuszków nerkowych.
Wynik badania moczu zawsze należy pokazać lekarzowi, który w razie potrzeby zleci dodatkowe testy. Na ich podstawie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Białkomocz w ciąży a rzucawka
Białkomocz w ciąży, który przekracza 300 mg oraz stwierdzenie w dwukrotnym badaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (powyżej 140/90 mmHg) świadczy o stanie przedrzucawkowym. Nieprawidłowości rozpoznaje się po raz pierwszy u kobiet po 20 tygodniu ciąży. Jest to niebezpieczny stan wymagający ścisłego monitorowania, ponieważ może prowadzić do rzucawki – drgawek toniczno-klonicznych i śpiączki. Przyczyna stanu przedrzucawkowego nie została dokładnie poznana.
Białko w moczu w ciąży a uszkodzenie nerek
Podwyższone białko w moczu w ciąży może świadczyć także o infekcji układu moczowego. Jest to powikłanie obecności drobnoustrojów w drogach moczowych. Początkowo choroba przebiega bez żadnych dolegliwości. Może jednak spowodować niewydolność nerek, a także doprowadzić do porodu przedwczesnego.
Jak leczyć białko w moczu w ciąży?
Białko w moczu w ciąży, którego ilość przekracza 300 mg, wymaga leczenia. Postępowanie terapeutyczne zależy od przyczyny nieprawidłowości, ponieważ należy pamiętać, że białkomocz nie jest chorobą, a jedynie jej objawem.
Leczenie białkomoczu w ciąży, który jest spowodowany infekcją dróg moczowych, wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Przyszła mama nie powinna obawiać się przyjmowania antybiotyku, ponieważ lekarz wybiera taki, który jest bezpieczny dla płodu. Natomiast kobieta z rozpoznanym stanem przedrzucawkowym wymaga monitorowania – ważne są regularne pomiary ciśnienia krwi i testy laboratoryjne.
Zobacz także: Po co wykonuje się badanie moczu w ciąży?
Oceń artykuł: