Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
19. tydzień ciąży – czas, gdy możesz poznać płeć dziecka!

19. tydzień ciąży – czas, gdy możesz poznać płeć dziecka!

03.04.2023

7 min. czytania

Paulina Kłos-Wojtczak

Paulina Kłos-Wojtczak

Redaktor naukowy

19. tydzień ciąży to długo wyczekiwany przez przyszłych Rodziców czas, w którym mogą poznać ze stuprocentową pewnością płeć dziecka – u płodu pojawiają się widoczne cechy płciowe. Ruchy dziecka są zazwyczaj jeszcze bardzo delikatne, ponieważ wciąż ma w macicy dużo wolnego miejsca. Co jeszcze przynoszą te radosne dni? Jak rozwija się dziecko? A jak czuje się mama? Przeczytaj!

Jakie badania zrobić w 19. tygodniu ciąży?

19. tydzień ciąży to idealny czas na zrobienie drugiego USG – nazywanego połówkowym – dzięki któremu poznasz płeć malucha (naturalnie, jeśli sobie tego życzysz!). Należy je zrealizować przed 22. tygodniem ciąży, ponieważ poza płcią lekarz na jego podstawie ocenia m.in. masę, anatomię i rozwój płodu, a także ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Poza USG połówkowym lekarz zleci wykonanie badania ogólnego moczu i morfologii krwi, a być może również ponowne oznaczenie przeciwciał anty-Rh. W zakres wizyty wychodzi też badanie ogólnolekarskie i ginekologiczne, ocena czynności serca płodu i ryzyka ciążowego, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi, kontrola stanu zdrowia jamy ustnej i porady dla przyszłej mamy.

19. tydzień ciąży – który to miesiąc i co się zmienia?

Tydzień 19. to 5. miesiąc ciąży, czyli połowa drugiego trymestru – a zatem i niemal półmetek. Jak na każdym etapie ciąży, tak i na tym mogą pojawiać się objawy i dolegliwości o różnym stopniu nasilenia i uciążliwości, jednak w tym okresie mama zwykle czuje się najlepiej. Bo minęły już charakterystyczne dla wczesnej ciąży nudności i zmęczenie, a brzuch jeszcze nie uciska narządów wewnętrznych, więc nie dokuczają silnie zgaga, zaparcia i parcie na pęcherz. Jeśli czujesz się dobrze, możesz wciąż pracować czy podejmować (odpowiednią do swojego stanu) aktywność fizyczną. Energię i dobre samopoczucie genialnie spożytkujesz na zajęciach w szkole rodzenia i przygotowaniu wyprawki dla siebie i dziecka.

Jak wygląda dziecko w 19. tygodniu ciąży?

Wielkość i waga dziecka w 19. tygodniu ciąży to już około 15 centymetrów i 240-280 gramów. Dla zobrazowania – są to „gabaryty” małego melona. Maluszek jednak niezwykle szybko rośnie i wkracza w fazę intensywnego rozwoju na wszystkich polach. Pomimo znacznie już zwiększonej aktywności – zginania kończyn i obracania się wokół własnej osi – prawdopodobnie jeszcze nie czujesz ruchów płodu. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wciąż ma w macicy dużo miejsca, a płyn owodniowy dobrze te ruchy amortyzuje. Solidnych kopniaków możesz się jednak spodziewać już wkrótce – za kilka czy kilkanaście dni. Dziecko w 19. tygodniu ciąży rozwija się nadal w dolnej części brzucha, nieco poniżej pępka mamy.

Jak przebiega rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu ciąży dziecko nie jest gotowe, żeby samodzielnie oddychać, natomiast ma już wykształcone płuca i połyka wody płodowe. A to nie tylko pozwala mu przyjmować substancje odżywcze, ale też sprzyja wykształcaniu się wszystkich mięśni niezbędnych do oddychania. Słynna, objawiająca się rytmicznymi drganiami czkawka to dowód na to, że maluch sumiennie ćwiczy. Potrafi również ssać kciuk czy chwytać pępowinę. Dużo się też porusza – zgina i prostuje nóżki i rączki, obraca się i wierci. Systematycznie zmniejsza się jednak liczba nagłych wyprostów kończyn oraz ruchów rozciągających. Wreszcie coraz widoczniej zmienia się sylwetka ciała, a więc płód zaczyna coraz bardziej przypominać małego człowieczka.

Narządy wewnętrzne są już dobrze wykształcone – dziecko oddaje mocz, a w jelitach powoli zaczyna gromadzić się smółka. Serce można dobrze ocenić w badaniu USG. W mózgu tworzą się także komórki nerwowe, które będą odpowiadać za przetwarzanie bodźców, w tym rozpoznawanie smaków, zapachów, dotyku i dźwięków. Płód zaczyna reagować na dźwięki i naprzemiennie przechodzi okresy czuwania i snu, a przez łożysko zaczyna pobierać przeciwciała. Pojawiają się linie papilarne, wkrótce ciało malucha pokryje się też mazią płodową. Powoli rozwija się tkanka tłuszczowa. U dziewczynek w jajnikach są już obecne wszystkie komórki jajowe (6-7 milionów!), a u chłopców kształtują się jądra i rozpoczynają wydzielanie testosteronu.

Umysł i ciało w 19. tygodniu ciąży – co się zmienia?

W 19. tygodniu ciąży brzuch mamy jest już zaokrąglony i większy – ciąża jest widoczna, choć zwykle da się ją wciąż ukryć pod luźnym ubraniem. Dotyczy to także wysokich i wysportowanych kobiet, u których jeszcze 2-3 tygodnie wcześniej brzuszek był praktycznie niezauważalny. Macica natomiast intensywnie się teraz powiększa, co nie pozostaje bez wpływu na resztę ciała. Rozciągają się więzadła w pachwinach, a to może wywoływać uczucie uciążliwego ciągnięcia i sprawiać lekki ból.

W tym okresie hormony ciążowe powodują także zmiany w pigmentacji skóry na twarzy, w okolicy narządów rodnych i sutków. A do tego może już pojawić się tzw. linea negra, czyli ciemna kreska przechodząca przez środek brzucha. Te zmiany, za które odpowiadają hormony ciążowe, stopniowo zanikają po porodzie. Natomiast często nasilają się podczas ekspozycji na słońce – dlatego warto unikać opalania się i stosować kosmetyki z filtrami.

Na rozciągającej się skórze brzucha, piersi i ud często w tym czasie dają się zauważyć się pierwsze drobne rozstępy. Rzadko da się ich uniknąć, ale można je ograniczyć lub próbować im zapobiegać poprzez codzienne nawilżanie i uelastycznianie skóry.

Jakie dolegliwości mogą pojawiać się w 19. tygodniu ciąży?

  • Swędzenie skóry brzucha i piersi. Powiększający się brzuch i piersi wciąż rozciągają skórę. Nieprzyjemnym skutkiem ubocznym tego procesu jest świąd, czasem też pieczenie bądź uczucie napięcia. Pomoże nawilżanie i natłuszczanie – wypróbuj ciążowe kosmetyki przeciw rozstępom.
  • Infekcje dróg moczowych. Zmiany w gospodarce hormonalnej w drugim trymestrze ciąży sprzyjają namnażaniu się bakterii w drogach moczowych oraz rodnych. Parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu, obecność dziwnej wydzieliny i dyskomfort podczas stosunku skonsultuj z lekarzem. Nieleczone infekcje dróg moczowych i rodnych mogą powodować powikłania.
  • Katar i przeziębienia. Na tym etapie ciąży przyszła mama jest też znacznie bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych i podatna na infekcje. Nawet lekkie przeziębienie warto skonsultować z lekarzem, ale jeżeli jedynym objawem jest katar, to nie musi on oznaczać infekcji. Nieżyt nosa – wydzielinę i obrzęk – mogą też wywoływać zmiany hormonalne.
  • Skurcze mięśni i zawroty głowy. U kobiet w ciąży często występują także niedobory minerałów, zwłaszcza żelaza (ryzyko anemii), magnezu, potasu czy sodu. W konsekwencji mogą pojawiać się bolesne skurcze mięśni, o których na pewno warto poinformować lekarza. Zmiany w ciśnieniu krwi często powodują zawroty głowy – unikaj szybkiego wstawania i zmiany pozycji ciała.

Jak zadbać o siebie w 19. tygodniu ciąży? Porady dla przyszłej mamy!

  • Zapisz się do szkoły rodzenia. 19. tydzień ciąży to idealna pora na zapis do szkoły rodzenia – gdy minęły mdłości i zmęczenie, a nie pojawił się jeszcze ból kręgosłupa, zadyszka czy też dokuczliwe obrzęki. Sporo praktycznych zajęć da Ci więcej pewności siebie i złagodzi niepokój przed porodem. Rozmowa z inną przyszłą mamą z pewnością poprawi gorsze samopoczucie. 
  • Unikaj nadmiernego kontaktu ze słońcem. Zmiany hormonalne wraz z promieniami UV mogą powodować pojawianie się przebarwień. Takie plamki posłoneczne mogą być niestety nieodwracalne. Naturalnie nie chodzi o to, aby nie wystawiać skóry na słońce (potrzebujesz przecież witaminy D!), ale unikać opalania się i podczas dłuższej ekspozycji stosować kosmetyki z filtrem.
  • Zadbaj o zbilansowaną dietę. Jedz zielone, żółte i pomarańczowe warzywa – pierwsze zawierają dużo kwasu foliowego, a kolejne są źródłem witaminy A. Poza tym zadbaj o różnorodną dietę, aby dostarczać organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, i zmniejszyć ryzyko powstawania niedoborów. 
  • Pielęgnuj swoją skórę i masuj krocze. Odpowiednio dobrane i regularnie stosowane kosmetyki nawilżają i uelastyczniają skórę, łagodzą świąd, napięcie i ograniczają ryzyko powstawania rozstępów. Codzienne masaże pachwin ulżą w uczuciu ciągnięcia. A jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij masować krocze i ćwiczyć mięśnie Kegla – powoli przygotowywać ciało do końca ciąży i porodu.
  • Wykorzystaj energię na przygotowania. Od 17. tygodnia kobiety w ciąży zyskują znacznie więcej energii, a ich samopoczucie zazwyczaj się poprawia. To dobra pora na przygotowanie pokoju, kącika dla dziecka i skompletowanie wyprawki, zwłaszcza że na wizycie kontrolnej poznasz płeć maluszka. W wirze zakupów i urządzania mieszkania nie zapomnij jednak o sobie!

FAQ:

  • Jaka jest wielkość i waga dziecka w 19. tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu ciąży dziecko mierzy już około 15 centymetrów, natomiast waży około 230-280 gramów. Wielkością przypomina mały melon.

  • Jakie dolegliwości ciążowe mogą pojawić się w 19. tygodniu ciąży?

W drugim trymestrze ciąży kobiety zwykle czują się dobrze, mają więcej energii, są w dobrej formie. Zmiany hormonalne mogą jednak przyczynić się do częstszych infekcji dróg moczowych i rodnych, przeziębień i kataru. Powiększający się brzuch rozciąga też skórę, co może objawiać się uciążliwym swędzeniem.

  • Czy w 19. tygodniu ciąża jest już widoczna?

Tak, w 19. tygodniu ciąża jest już widoczna: brzuch jest wyraźnie zaokrąglony i nieco większy. Wciąż jednak da się go ukryć pod luźniejszą odzieżą.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również