Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Cesarka w UK – jak wyglądają procedury i jakie są wskazania?

Cesarka w UK – jak wyglądają procedury i jakie są wskazania?

07.08.2022

4 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Cesarka w UK wymaga odpowiednich przygotowań ze strony matki. Przed udaniem się do szpitala, ciężarna zostanie zapoznana ze wszystkimi konsekwencjami oraz zagrożeniami, jakie wynikają z rodzenia dziecka przez cesarskie cięcie.

Cesarka w UK wygląda nieco inaczej niż w Polsce. W Anglii jest to procedura, którą można dobrowolnie wybrać bez konieczności zaświadczenia o przeciwwskazaniu do porodu naturalnego. W Polsce nadal trzeba przedłożyć informację o np. wadzie serca lub wzroku czy też chorobach serca lub migrenach. Zgodnie ze statystykami, jedna na pięć kobiet w UK decyduje się na cesarskie cięcie. 

Kiedy cesarskie cięcie w UK?

Cesarskie cięcie w UK może odbyć się w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest cesarka na życzenie w UK. Ciężarna, nie mając żadnych przeciwwskazań do rodzenia siłami natury, może, kierowana własnymi pobudkami, życzyć sobie dokonania cesarskiego cięcia. Jednakże położnicy i położne opowiadają się za porodem naturalnym i taki rodzaj przyjścia na świat jest według nich lepszy dla matki. Jeśli przyszła mama będzie nalegać na cesarskie cięcie, zdarza się, że zostanie skierowana na konsultację psychologiczną. Często cała procedura wynika z tego faktu, że cesarskie cięcie można wykonać również prywatnie, co oczywiście wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta ma prawo zdecydować się na cesarskie cięcie. 

Oczywiście rodzące z chorobami neurologicznymi, okulistycznymi, psychicznymi, ortopedycznymi czy kardiologicznymi, z miejsca kierowane są do tego zabiegu. Wskazaniem do cesarki jest także nieprawidłowe położenia dziecka (np. ułożenie poprzeczne, kiedy główka znajduje się daleko od ujścia macicy), duża masa urodzeniowa oraz ciąża bliźniacza (czasami dzieci układają się główkami do szyjki i wówczas możliwy jest poród naturalny). 

Decyzję o podjęciu zabiegu cesarki w Anglii podejmuje ostatecznie lekarz, również w przypadkach nagłych. Mogą one wynikać zarówno ze stanu zdrowia matki, jak i dziecka. Cesarskiego cięcia na Wyspach Brytyjskich w sytuacjach nagłych dokonuje się przy nadciśnieniu tętniczym matki, stanie przedrzucawkowym, wysokiej gorączce oraz braku postępu parcia, a co za tym idzie, zatrzymaniem akcji porodowej. Jeśli tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę (stan bradykardii), ale także, gdy czynność serca dziecka jest zbyt wysoka (180 uderzeń na minutę), również dokonuje się cesarskiego cięcia. Czynność serca malucha sprawdzana jest za pomocą kardiotokografii –  KTG.

Srodtekstowy v3

Przygotowania do cesarskiego cięcia w UK

Aby przygotować się na przyjście na świat dziecka metodą cesarskiego cięcia w Anglii, należy odebrać od swojej położnej komplet dokumentów i postępować zgodnie z jej wytycznymi. Przyszła mama dostanie dokument potwierdzający termin operacji, skierowanie do lekarza anestezjologa (aby wybrać rodzaj znieczulenia i dokładnie omówić cały proces), skierowanie na morfologię, broszurę informacyjną o przebiegu porodu, formularz świadomej zgody na zabieg, kosmetyki do pielęgnacji ciała o właściwościach antybakteryjnych (ciężarna musi myć nim ciało i włosy na około 10 dni przed terminem porodu) a także instrukcję o depilacji ciała (kluczowe jest aby nie golić się na kilka dni przed cesarka, co zmniejszy ryzyko infekcji i podrażnień).

Rodzaje znieczuleń podczas cesarskiego cięcia

W Anglii procedura zakłada podanie jednego z dwóch rodzajów znieczuleń – przewodowego lub ogólnego. W przypadku tego pierwszego, rodząca kobieta pozostaje przytomna, przy drugim śpi głęboko. Zdecydowanie lepiej sprawdza się znieczulenie przewodowe, gdy kobieta nie czuje bodźców bólowych od pasa w dół. Wśród nich wyróżnia się trzy rodzaje anestezji. Pierwsza z nich to znieczulenie podpajęczynówkowe, podawane najczęściej przy cesarskich cięciach. Anestezjolog podaje je za pomocą cienkiej igły, wbijając ją się w kręgosłup. Znieczulenie następuje już po kilku minutach i można je regulować w trakcie porodu, tak więc jest bardzo wygodną opcją. 

Drugim rodzajem jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które wykonywane jest za pomocą cewnika, czyli specjalnej rurki, przez którą podawany jest lek. Lek blokuje nerwy już w parę chwil po podaniu. W przypadku tego rodzaju anestezji podawane jest nieco więcej znieczulenia niż przy podpajęczynówkowym. Czasami łączy się też te obie metody. Przy znieczuleniu ogólnym, rodząca jest nieprzytomna w trakcie przyjścia na świat jej dziecka, dlatego też mało kobiet decyduje się właśnie na ten rodzaj anestezji. 

Przeczytaj też: Poród w UK a pobranie komórek macierzystych 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również