Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Mdłości w ciąży - jak nad nimi zapanować i co stosować?

Mdłości w ciąży – jak nad nimi zapanować i co stosować?

05.04.2023

3 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

W okresie ciąży mdłości są powszechnym zjawiskiem. Bieganie do toalety o poranku jest niemal codziennością u większości ciężarnych. Nieprzyjemne dolegliwości są skutkiem obecności w organizmie kobiety hormonu ciążowego - gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana kilka dni po zapłodnieniu. Mdłości w ciąży można złagodzić dzięki preparatom na bazie surowców roślinnych.

U niektórych kobiet mdłości mogą zakłócić przebieg ciąży. Skutkiem nieustannego zwracania treści pokarmowej może być odwodnienie, a wtedy konieczny będzie pobyt w szpitalu. Nawodnienie może zapobiec niedożywieniu dziecka, dlatego mimo mdłości przyszła mama powinna dużo pić. Z mdłościami w ciąży boryka się większość pierworódek oraz kobiet w ciążach mnogich.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i jaka jest tego przyczyna?

Mdłości w ciąży zaczynają się zazwyczaj na samym jej początku, czyli w pierwszym trymestrze. To wtedy w organizmie kobiety obecna jest największa ilość hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej. 

Hormon jest produkowany w kilka dni po zapłodnieniu i wzrasta aż do końca pierwszego trymestru. Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój ciąży, ale jest też przyczyną spowolnienia pracy układu trawiennego i wyczulenia na zapachy u przyszłej mamy. Zatem jeśli chodzi o mdłości, przyczyny leżą po stronie zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. 

Mdłości w ciąży mają również podłoże psychosomatyczne. Powodem jest zmęczenie, emocje z powodu ciąży, a w późniejszym okresie nawet trudności w życiu codziennym. Jest wiele kobiet, które nie potrafią poradzić sobie z dolegliwościami ciążowymi i zjada je stres, co skutkuje reakcją obronną organizmu w postaci mdłości bez wymiotów. U niektórych kobiet występują jedynie poranne mdłości w ciąży, innym nie dają spokoju mdłości w ciąży przez cały dzień.

Brak mdłości w ciąży nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Wiele zależy od organizmu kobiety. Powodem do niepokoju może być całkowite ustanie wszystkich dolegliwości ciążowych. 

Jak długo trwają mdłości w ciąży?

O ile wiadomo, kiedy zaczynają się mdłości w ciąży, to nie jest łatwo stwierdzić, kiedy mijają. Mdłości w ciąży rozpoczynają się zazwyczaj między 4 a 7 tygodniem ciąży, gdy hormon ciążowy intensywnie wzrasta. Powinny ustać około 14 tygodnia, ale u wielu kobiet trwają nawet do 22 tygodnia ciąży i dłużej. Ich przyczyną może być strach przed zbliżającym się porodem lub stres i towarzyszące temu obawy przed macierzyństwem. Z tego powodu niektóre mamy mają mdłości w 9 miesiącu ciąży.

Ciągłe mdłości mogą być wskazaniem do hospitalizacji. To zjawisko określa się mianem niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Nieustanne wymiotowanie skutkuje zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i konieczne są kroplówki nawadniające.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Dla kobiet ciężarnych nieprzyjemne dolegliwości są kłopotem, bo nie wiedzą, co na mdłości w ciąży mogą stosować. Każdy sposób wydaje się im nieodpowiedni. Kobiety ciężarne nie mogą stosować leków przeciwwymiotnych dostępnych w aptece, chyba że zaleci je lekarz prowadzący i da pełną zgodę na ich zażywanie. Przyszłym mamom pozostają zatem stare sprawdzone sposoby.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

  • jedzenie pokarmu przed wstaniem z łóżka;
  • duże ilości picia w ciągu dnia, które zapobiegają odwodnieniu;
  • unikanie smażonych lub bardzo ostrych potraw;
  • unikanie pokarmów o działaniu drażniącym;
  • suplementacja witaminą B6;
  • higiena jamy ustnej – mycie zębów pomaga złagodzić mdłości w ciąży. U niektórych mam odruch wymiotny jest spowodowany metalicznym posmakiem w ustach;
  • zredukowanie stresu do minimum;
  • masaże relaksacyjne;
  • akupunktura.

Żeby zapobiec mdłościom w ciąży, można sięgnąć po zioła. Właściwości przeciwwymiotne i łagodzące dolegliwości żołądkowe ma imbir. Napar z imbiru z dodatkiem miodu pozwoli zapanować nad odruchem wymiotnym. W sklepach zielarskich i aptekach można kupić cukierki imbirowe lub herbatkę ekspresową z imbiru do zaparzania. Bardziej kreatywne mamy mogą upiec ciastka imbirowe. Będą one dobrą przekąską przed podniesieniem się z łóżka.

Rozwiązaniem jest też duża ilość odpoczynku. Kobiety z mdłościami w ciąży są bardzo osłabione. Bardzo często skarżą się na bóle głowy, łatwo u nich o omdlenia.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla kobiet w ciąży?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 7

(
4
(7)
)

Zainteresują Cię również