Picie kawy w ciąży od lat jest tematem kontrowersyjnym. Opinie lekarzy na temat są mocno podzielone. Udowodniono jednak, że kawa w ciąży jest dozwolona, o ile nie wypija się więcej niż trzy filiżanki dziennie. Większa ilość kofeiny może doprowadzić do poronienia. Substytutem kawy kofeinowej może być kawa zbożowa i inne napoje pobudzające. Jednak i te podlegają restrykcjom w okresie ciąży.
Kawa w ciąży jest codziennym rytuałem, z którego wiele przyszłych mam nie chce rezygnować, stąd też pytanie często pojawia się z ich strony już podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że 300 mg kofeiny jest maksymalną dawką dzienną, na którą mogą sobie pozwolić przyszłe mamy. Uznano jednogłośnie, że taka ilość jest bezpieczna dla dziecka jeszcze w okresie życia płodowego, jak i później – podczas karmienia piersią. Czy na pewno? Które napoje można pić zamiast kawy?
Dlaczego kawa i zawarta w niej kofeina ma takie dobroczynne działanie?
Wiele osób uważa, że kawa jest po prostu smaczna i pobudza organizm do działania, przez co nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez smacznego cappuccino czy espresso. Powszechnie uważa się, że kawa ma wpływ na wzrost koncentracji, poprawę nastroju i refleks. Kofeina przyspiesza też przemianę materii, zwalcza wolne rodniki i zwiększa tempo pracy serca. Niestety, ale substancja jaką jest kofeina, ma też minusy. Utrudnia wchłanianie się pierwiastków tj. wapnia i żelaza, których brak jest bardzo dokuczliwy dla ciężarnych.
Ciąża a picie kawy
Picie kawy w ciąży nie jest zabronione, choć opinie lekarzy na ten temat są podzielone. Badania kliniczne dowiodły, że ciężarna nie może przekroczyć zawartości 300mg kofeiny w dawce dziennej. Ile kaw w ciąży można wypić w ciągu dnia i jaka kawa w ciąży będzie odpowiednia? W ciągu dnia można wypić dwie, maksymalnie trzy filiżanki kawy po 100 ml. Nie ma znaczenia jaki to będzie rodzaj. Ważny jest umiar w piciu kawy w ciąży. Skutki nadmiaru kofeiny mogą być tragiczne. Jest to jedna z przyczyn poronień i wad rozwojowych u dziecka.
Bardzo chwalona przez przyszłe mamy jest kawa zbożowa. W ciąży jest ona w 100% bezpieczna dla maluszka. Jest to napój bezkofeinowy, dlatego nie ma takiej skuteczności jak zwykła kawa. W ciąży, przy niskim ciśnieniu, zalecana jest kawa zawierająca kofeinę. Kawę zbożową można pić w zasadzie bez ograniczeń. Zawiera rozpuszczalny błonnik, który ułatwia perystaltykę jelit. Jest pomocna przy zaparciach, na które skarżą się ciężarne. Antyutleniacze w niej zawarte ograniczają działanie wolnych rodników. Ponadto dostarcza fosforu, potasu i magnezu, którego poziom jest bardzo istotny w ciąży.
Co zamiast kawy w ciąży można pić? Właściwości podobne do kawy ma zielona herbata. Efekt pobudzenia dzięki zielonej herbacie utrzymuje się nawet dłużej, niż przy popularnej małej czarnej. Jest to alternatywa dla kobiet, które uwielbiają kawę i muszą zrezygnować z niej na okres ciąży. Niestety, ale picie zielonej herbaty też podlega ograniczeniom. Maksymalna ilość to zaledwie dwie filiżanki dziennie. Większa ilość tego napoju może zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, a jest on bardzo ważny w okresie ciąży. Jego dostateczna ilość w organizmie przyszłej mamy warunkuje prawidłowy rozwój dziecka.
Picie kawy a karmienie piersią
Picie kawy podczas karmienia piersią jest równie bezpieczne, co kawa w ciąży. Trzeba jedynie zachować umiar, podobnie zresztą jak przed porodem. Maluch nie potrafi pozbywać się kofeiny z organizmu, dlatego kumuluje się ona w jego tkankach. Zbyt duża ilość może powodować u niego bóle brzuszka, lub niepokój. W efekcie, mama i dziecko mogą mieć nieprzespane noce. Pobudzenie nie służy maluchowi. W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje dużo snu.
Ilość kofeiny w kawie nie zawsze jest jednakowa. Mamy pijące kawę podczas karmienia piersią powinny zwracać uwagę na opakowanie i zawartość kofeiny w jednej filiżance napoju. Muszą też pamiętać, że kofeina jest również w produktach żywnościowych. W jakich?
Zawartość kofeiny mają:
- czekolada – tabliczka
- słodkie kakao
- lody i jogurty o smaku kawy
- pobudzające napoje energetyczne
- niektóre napoje bezalkoholowe
- herbata
- gorąca czekolada
- leki przeciwbólowe
Niektóre produkty żywnościowe zawierają aż 130 mg kofeiny w jednej porcji, dlatego każda kobieta w ciąży powinna uważnie czytać opakowania. Biorąc pod uwagę chęć niektórych przyszłych mam na słodycze, limit dzienny można przekroczyć bardzo szybko.
Zobacz również: Objawy i przebieg zatrucia ciążowego
Oceń artykuł: