Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Przyczyny, objawy i leczenie bólu brzucha w ciąży. Co na ból brzucha w ciąży?

Przyczyny, objawy i leczenie bólu brzucha w ciąży. Co na ból brzucha w ciąży?

20.04.2023

4 min. czytania

Urszula Roszkowska

Urszula Roszkowska

Ból brzucha w ciąży pojawia się na różnych jej etapach. Przeważnie jest objawem fizjologicznym, sygnalizującym wzrost i poruszanie się dziecka w łonie matki. Jeżeli jednak bóle brzucha w ciąży pojawiają się wraz ze skurczami czy krwawieniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Bóle brzucha w ciąży (zwłaszcza ból w dole brzucha w ciąży) z reguły pojawia się już na jej początku i towarzyszą przyszłej mamie, aż do porodu. Każda kobieta w ciąży z obawą obserwuje swój organizm i z niepokojem zastanawia się, które objawy należy skonsultować ze specjalistą. Warto, więc wiedzieć, kiedy ból brzucha jest fizjologią, a co stanowi sygnał alarmowy.

Ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem

Charakter bólu brzucha w ciąży w dużej mierze zależy od miesiąca ciąży bądź trymestru ciąży. Pojawiające się we wczesnej ciąży bóle brzucha mają związek z zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Rosnąca macica rozciąga się i zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Pojawiający się wówczas kłujący ból brzucha w ciąży i większa tkliwość są, więc zjawiskiem naturalnym. Zdarza się, że bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży przypominają bóle miesiączkowe, co jest naturalnym zjawiskiem wywoływanym przez zmiany hormonalne, wynikające z zapłodnienia. Dodatkowo należy pamiętać, że skurcze i bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży mogą, ale nie muszą być zwiastunem zbliżającego się poronienia.  Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy brzuch twardnieje, a dodatkowo pojawia się krwawienie lub plamienie, dlatego wszystkie niepokojące objawy należy natychmiast skonsultować ze specjalistą.

Bóle brzucha w ciąży – 2 trymestr

Pojawiające się bóle brzucha w ciąży w 2 trymestrze mają związek z szybkim rozwojem i wzrostem dziecka oraz rozciąganiem macicy. Kobieta w związku z tym może odczuwać silne bóle podbrzusza i ciągnięcie w pachwinach. Mniej więcej w 20. tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka, co na początku również może być związane z silnym bólem brzucha. Między drugim i trzecim trymestrem ciąży wzrasta również ryzyko przedwczesnego odklejenia łożyska. Może się to objawiać bólem pleców i brzucha w ciąży, a także uczuciem naciągnięcia skóry na brzuchu. W takim wypadku należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Ból dołu brzucha w ciąży może być też spowodowany niedoborem elektrolitów. W takim wypadku należy uzupełniać braki soli mineralnych i spożywać większe ilości płynów.

Ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze

Ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze może wynikać z przygotowania organizmu do porodu. Trzeci trymestr ciąży to w dalszym ciągu intensywny rozwój dziecka. Po upływie 20. tygodnia ciąży u ciężarnej mogą pojawić się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Mają za zadanie przygotować kobietę do zbliżającego się porodu. Skurcze te są wyczuwalne, ale niebolesne, w czasie ich trwania macica twardnieje, a po ich ustaniu wraca do normy. Pojawieniu się tych skurczy może towarzyszyć ból krzyża i złe samopoczucie, ponadto mogą dokuczać kobiecie dość regularnie przez kilka godzin, a następnie gwałtownie zaniknąć. Po 36. tygodniu ciąży pojawiają się natomiast skurcze przepowiadające, które charakteryzują się twardnieniem brzucha i zwiększoną bolesnością. Takie silne kłujące bóle brzucha w ciąży mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, a im bliżej porodu ich częstotliwość i siła ulegają zwiększeniu. Ich cechą charakterystyczna jest również nieregularność występowania. Ból brzucha może być również szczególnie dokuczliwy podczas zwiększonego wysiłku czy przenoszenia ciężarów.

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży, co oznacza?

Pojawiający się w ból brzucha po prawej stronie w ciąży nie zawsze musi być wynikiem rozwoju dziecka w łonie matki. Do poza ciążowych przyczyn bólu brzucha należą:

  • ciąża pozamaciczna;
  • niedrożność jelit;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • stan przedrzucawkowy;
  • infekcje dróg moczowych;
  • kamienie nerkowe;
  • zatrucie pokarmowe;
  • grypa żołądkowa.

Ból brzucha, ciąża

Każdy niepokojący ból brzucha zarówno w pierwszych tygodniach ciąży, jak i w kolejnych warto skonsultować ze specjalistą, jednak istnieje kilka szczególnych przypadków, kiedy należy natychmiast reagować. Jeśli bólom towarzyszą plamienie lub krwawienie może to być objaw poronienia, odklejenia łożyska lub przedwczesnego porodu. Gdy bóle mają skurczowy charakter, pojawiają się regularnie i dodatkowo w czasie ich trwania brzuch zaczyna twardnieć, może to być sygnał rozpoczęcia akcji porodowej. Jeśli natomiast pacjentka oprócz bólu brzucha cierpi na biegunkę, wymioty lub gorączkę może to świadczyć np. o zatruciu pokarmowym. Stan ten wymaga szybkiej interwencji, bowiem ciężarna kobieta narażona jest na szybko postępujące odwodnienie, które jest niebezpieczne dla zdrowia jej i dziecka. Warto podkreślić, że kobieta w ciąży nie powinna stosować żadnych leków rozkurczowych oraz innych preparatów uśmierzających dolegliwości bólowe bez konsultacji i wyraźnego zalecenia lekarza prowadzącego ciążę.

Przeczytaj także: 22 tydzień ciąży – który to miesiąc? Ból kości łonowej

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również