Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Krwawienie po porodzie – co oznacza i ile trwa?

Krwawienie po porodzie – co oznacza i ile trwa?

25.03.2023

3 min. czytania

Paulina Kłos-Wojtczak

Paulina Kłos-Wojtczak

Redaktor naukowy

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do obaw. Po urodzeniu dziecka drogi rodne kobiet potrzebują nieco czasu na regenerację. Ciężko dokładnie sprecyzować, ile trwa krwawienie po porodzie, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.

Krwawienie po porodzie o mniejszej lub większej intensywności dotyczy każdej rodzącej. Macica podczas ciąży zwiększa swoje rozmiary nawet 20-krotnie. Nic więcej dziwnego, że po porodzie powstaje spora rana w jej jamie. Zjawisko wydalania pewnej ilości śluzu, błon oraz krwi po przyjściu dziecka na świat nosi nazwę „odchodów połogowych”. Takie krwawienie świadczy o procesie oczyszczania się macicy po 9 miesiącach ciąży. Trudno dokładnie określić, ile trwa krwawienie po porodzie, chociaż zazwyczaj kończy się w połowie połogu tj. około 1,5 miesiąca po porodzie. Zabarwienie śluzu jest z upływem czasu coraz mniej czerwone, a ilość skrzepów widocznie się redukuje. Jeśli takie krwawienie nasila się i ma nieprzyjemny zapach, to znak, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Krwawienie przed porodem jest sygnałem alarmowym dla ciężarnej i może świadczyć o odklejeniu się łożyska. Tuż po porodzie naturalne mechanizmy ochronne macicy chronią przed wtargnięciem patogenów a systematyczne, fizjologiczne skurcze macicy powodują zamknięcie naczyń krwionośnych, co zmniejsza wrota potencjalnego zakażenia.

Krwawienie w połogu

Krwawienia po porodzie są ściśle związane z odchodami połogowymi. O tym, jak długo trwa krwawienie po porodzie decyduje tempo regeneracji organizmu kobiety – wieku, stanu zdrowia oraz przebiegu ciąży. W trakcie połogu dość łatwo może dojść do infekcji bakteryjnej i wydobywania się ropnej wydzieliny z dróg rodnych. Zatrzymanie krwawienia po porodzie to oczywiście podstawowa czynność dotycząca higieny osobistej w połogu, jednakże do tego celu nie wolno stosować tamponów, jedynie bawełnianie podpaski. W związku z tym, że nie da się przewidzieć, ile trwa krwawienie po porodzie, należy zaopatrzyć się w kilka dużych paczek podpasek dla kobiet w połogu oraz chłonnych wkładek. Po około 10-dniach po porodzie plamienie powinno być rzadsze i przybierać barwę żółto-białą. Jeśli w 6 tygodni po porodzie nadal występuje krwawienie, nie wolno tego bagatelizować i natychmiast skierować się do lekarza ginekologa. Warto zaznaczyć, że krwawienie w połogu nie dotyka jedynie macicy. Krwawienie z odbytu po porodzie może świadczyć o zmianach zakrzepowych, które są częstą dolegliwością po porodzie. Do tego nierzadko dochodzą zaparcia i hemoroidy. Oddawaniu stolca oraz moczu towarzyszy ból oraz pieczenie. Ma to związek z obecnością szwów po nacięciu krocza podczas akcji porodowej.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Krew połogowa – charakterystyka

Krwawienie występujące w połogu zarówno kolorem jak i zapachem przypomina krew menstruacyjną. Długie krwawienie po porodzie może świadczyć o wolniejszych procesie obkurczania się macicy. Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ często skutkuje rozwojem infekcji albo wręcz doprowadza do wystąpienia silnego krwotoku. Krwawienie miesiąc po porodzie nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Jednakże, jeżeli silnemu i długotrwałemu krwawieniu w okresie połogu towarzyszą bóle brzucha, wysoka gorączka oraz dreszcze, warto wybrać się do specjalisty. Może być to efektem braku lub niewłaściwej higieny osobistej albo poważniejszych schorzeń jak krwiak dróg rodnych czy ich uszkodzenia. Istnieje także możliwość, chociaż niewielka, zalegania resztek łożyska w macicy świeżo upieczonej mamy. Łyżeczkowanie po porodzie mogło nie przebiec dokładnie i doszło do przeoczenia. Kiedy krwawienie połogowe znacznie się przedłuża, lekarze mogą podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym – hormonalne leczenie progestagenami (tabletki lub zastrzyki). 

Zobacz również: Poród w wodzie. Zalety oraz wady

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również