Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Grypa w ciąży – jak zapobiegać i leczyć?

Grypa w ciąży – jak zapobiegać i leczyć?

27.04.2023

3 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Grypa w ciąży spędza sen z powiek przyszłym mamom. Najlepszym sposobem jej zapobiegania są szczepienia ochronne, które wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Grypa na początku ciąży jest szczególnie niebezpieczna dla płodu.

Grypa w ciąży daje zwykle silniejsze objawy i zdarza się, że trwa dłużej niż normalnie. U kobiet spodziewających się dziecka układ odpornościowy jest znacznie słabszy i dlatego istnieje zwiększone ryzyko infekcji nie tylko wirusowych ale i bakteryjnych. Grypa a ciąża w pierwszym jej trymestrze jest szczególnie niebezpieczna dla płodu. Do 18 tygodnia życia płodowego rozwija się łożysko, które stanowi naturalną barierę przed wnikaniem drobnoustrojów. Grypę na początku ciąży leczy się podobnie jak tę, która pojawia się w kolejnych trymestrach.

Czym grozi grypa w ciąży?

Zwykłe przeziębienie, trwające kilka dni, nie ma większego wpływu na płód. Inaczej jest z grypą. Nie ulega wątpliwości, że grypa w pierwszym trymestrze ciąży leczona nieprawidłowo lub nieleczona w ogóle dotyka szczególnie mięsień sercowy ciężarnej, co może skutkować pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego. Zagrożone są również płuca, co w konsekwencji grozi powikłaniami w postaci zapalenia oskrzeli. Kiedy grypa atakuje kobietę w ostatnich tygodniach ciąży może powodować przedwczesny poród, małą masę urodzeniową dziecka, upośledzenie rozwoju układu nerwowego oraz pokarmowego. Wirus grypy w najbardziej poważnych przypadkach grozi nawet obumarciem płodu. Ciąża a grypa to jak widać nieudane połączenie, dlatego dziwi fakt, że jedynie 10% kobiet spodziewających się dziecka decyduje się na szczepienia w ciąży. Działania profilaktyczne opierają się na diecie bogatej w warzywa i owoce, unikaniu kontaktu z osobami zarażonymi, higienie rąk oraz dobieraniu ubioru do pogody. Co ciekawe, w pierwszych tygodniach ciąży kobieta może odczuwać grypopodobne objawy, jak ból głowy i mięśni.

Grypa żołądkowa w ciąży w 1 trymestrze stanowi nieco mniejsze zagrożenie dla ciężarnej niż przeziębienie. Podczas objawów tego rodzaju dolegliwości kobieta w ciąży traci bardzo dużo wody oraz elektrolitów, co grozi odwodnieniem. Najważniejsze zatem, aby podczas grypy jelitowej w ciąży pić jak najwięcej wody, unikać kawy i herbaty oraz przyjmować elektrolity.

Leczenie grypy w ciąży

Po pojawieniu się pierwszych objawów grypy, ciężarna nie powinna podejmować leczenia na własną rękę, a jedynie szukać pomocy u lekarza specjalisty. Przyjmowanie dowolnych leków może mieć działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód. Należy unikać przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych zawierających kwas salicylowy czy ibuprofen. Grozi to krwawieniem z dróg rodnych, uszkadza serce, wątrobę i mózg.

Grypa w 9 miesiącu ciąży jak i ta pojawiająca się na w pierwszych miesiącach może być skutecznie i bezpiecznie leczona paracetamolem oraz lekami przeciwhistaminowymi. Standardowymi zaleceniami, nie tylko w przypadku symptomów grypy w ciąży jest odpoczynek w cieple w łóżku. Istnieje też szereg domowych sposobów na walkę z infekcją. Grypa w 1 trymestrze ciąży, oraz w kolejnych miesiącach może być łagodzona sokami z czarnej porzeczki, aronii, pigwy czy pomarańczy. Nie rzadko zaleca się również stosowanie maści majerankowej lub miętowej na katar w ciąży. Skuteczne są również inhalacje z sody oczyszczonej, co oczyszcza i nawilża śluzówkę. W pokoju, w którym przebywa kobieta w ciąży często umieszcza się nawilżać powietrza lub jonizator z kilkoma kroplami olejków eterycznych. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, dobrą metodą jest stosowanie syropów z cebuli lub czosnku, które uznawane są za antybiotyk naturalnego pochodzenia.

 Zobacz również: Przyczyny i charakterystyka upławów w ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 1

(
3
(1)
)

Zainteresują Cię również