Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?

38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?

03.05.2023

7 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

W 38. tygodniu ciąża jest uważana za donoszoną. Zmniejsza się wtedy ilość wód płodowych, a brzuch przestaje się powiększać. Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego też mamy mogą się skarżyć na dyskomfort związany z uciskiem na pęcherz. Dzidziuś w brzuszku nie jest tak energiczny, jak wcześniej, lecz jego obecność może powodować szereg dolegliwości, które potrafią być uciążliwe. Kobieta może być nimi zmęczona, ale jest to dla niej znak, że powinna zacząć odliczać dni do porodu.

38. tydzień ciąży – który to miesiąc?

38. tydzień to w zasadzie koniec ciąży. Wraz z tym tygodniem przyszła mama wkracza w już w dziewiąty miesiąc. To czas, kiedy większość kluczowych procesów rozwojowych dziecka została zakończona, dzięki czemu jest ono prawie w pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielnego życia. W tym okresie ciąży regularne wizyty kontrolne u lekarza są niezwykle ważne, ponieważ każdy sygnał może wskazywać na rozpoczynający się poród. Lekarz monitoruje stan zdrowia matki i malucha, przygotowując się na ewentualny poród, który może rozpocząć się w każdej chwili.

38. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 38 tygodniu ciąży słabe ruchy dziecka nie są powodem do niepokoju. Przyczyną tego jest mała ilość miejsca w macicy. Maluch jest już dużym donoszonym noworodkiem, więc nie może kopać tak, jak dawniej. Ruchy przypominają bardziej rozciąganie. Niepokojące jest natomiast, jeśli w 38 tygodniu ciąży ruchy szkraba zanikają, lub nie ma ich w ogóle. Przyszła mama powinna udać się do szpitala i poinformować lekarza o swoich obawach. Wykonanie badania KTG powinno rozwiać te wątpliwości.

W nielicznych przypadkach zanik ruchów następuje w wyniku zaplątania się pępowiny wokół szyi maluszka, co skutkuje zanikiem jego tętna. Konieczne jest wtedy cesarskie cięcie i jak najszybsze wyratowanie dziecka z opresji. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie.

Wielkość i waga dziecka w 38. tygodniu ciąży

W tym szczególnym czasie większość maluszków mierzy około 47-49 cm długości od głowy do pięt. Jest to porównywalne do długości średniej marchewki! Co do wagi, przeciętnie pociecha waży w granicach 3,0-3,2 kg, choć oczywiście każda jest wyjątkowa i te wartości mogą się różnić. Waga dziecka teraz jest podobna do wagi małej dyni. Szkrab w 38. tygodniu jest prawie w pełni rozwinięty. Jego płuca i mózg nadal się kształtują, chociaż większość istotnych procesów rozwojowych została już ukończona. Gromadzi on także warstwę tłuszczu, która pomoże mu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała po narodzinach.

Pozycja i ruchy dziecka w 38. tygodniu ciąży

W 38. tygodniu ciąży pozycja i ruchy maluszka nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ zbliża się moment porodu. To moment, kiedy zazwyczaj zajmuje on ostateczną pozycję do akcji porodowej, a jego ruchliwość daje przyszłym mamom ważne sygnały o jego stanie zdrowia. Główka dziecka skierowana jest ku dołowi, co ułatwia jego przejście przez kanał rodny. Czasami, choć rzadziej, może wystąpić ułożenie miednicowe (pośladkami w dół) lub poprzeczne, co może wymagać interwencji medycznej, takiej jak cesarskie cięcie.

W tym czasie ciąży, przyszłe mamy mogą zauważyć zmianę w częstotliwości i charakterze ruchów malucha. Mimo że przestrzeń w macicy staje się coraz mniejsza, ważne jest, aby maluch nadal się poruszał. Jego ruchy mogą być mniej gwałtowne, ale powinny być regularne. Zaleca się monitorowanie aktywności pociechy, na przykład poprzez liczenie kopnięć. Zmiana lub znaczne zmniejszenie aktywności mogą wymagać konsultacji z lekarzem.

Jak wygląda ciało w 38. tygodniu ciąży?

Ciało przeszło przez niesamowitą transformację, a przyrost wagi jest zupełnie naturalną częścią ciąży. Każdy kilogram jest znakiem zdrowego rozwoju malucha. Brzuch w 38. tygodniu ciąży jest już w pełnej okazałości i wygląda jak piękna, okrągła kula symbolizująca życie. Dziecko ułożone jest najczęściej główką w dół, co znaczy o jego gotowości do przyjścia na świat. Kobieta może odczuwać większy ciężar i ucisk, co jest zupełnie normalne. Jej ciało przygotowuje się bowiem do finału tej niezwykłej podróży. Niektóre mamy mogą zauważyć rozstępy – warto pamiętać, że są one świadectwem siły i medalem za niezwykłą wytrwałość i miłość.

38. tydzień ciąży – najczęstsze objawy

Przyszła mama może odczuwać szereg symptomów związanych z uciskiem dziecka na niektóre narządy, a zwłaszcza na pęcherz moczowy. Częste bieganie do toalety jest zupełnie normalnym zjawiskiem.

Ciążowy brzuszek ulega obniżeniu, chociaż nie jest to regułą (zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz kolejny). Może to nastąpić nawet kilka dni przed porodem. Powodem obniżenia jest zejście dziecka do kanału rodnego. Brzuch może być też napięty. Jeśli to 38. tydzień ciąży, twardy brzuch nie jest niczym innym jak symptomem rychłego porodu. Mogą temu towarzyszyć dolegliwości bólowe. W 38 tygodniu ciąży bóle brzucha jak na okres są związane z uciskiem na nerw, który wywołuje główka maluszka wstawiona w kanał rodny.

Na tak późnym etapie kobiety mogą mieć chwiejny i nieco pokraczny chód. Zdarza się to często i nie jest niczym szczególnym. Pojawiają się też obrzęki, których nie sposób uniknąć w tym okresie. Są one spowodowane większą wagą i zaburzeniami krążenia, ale nie stanowią żadnego zagrożenia. Zauważalne jest również znaczne zwiększenie objętości piersi. W ostatnich tygodniach ciąży napełniają się mlekiem i stają się pełniejsze.

W tym okresie niektóre kobiety mogą doświadczać wahania nastrojów oraz zwiększonej emocjonalności. Jest to efekt hormonalnych zmian w organizmie oraz naturalnego napięcia i oczekiwania związanego ze zbliżającym się porodem. Ponadto przyszłe mamy niekiedy odczuwają wówczas zmęczenie i wzmożoną potrzebę odpoczynku, co jest zupełnie normalne. Ich ciało koncentruje swoje siły na wsparciu rozwijającego się dziecka.

Obowiązkowe badania w 38. tygodniu ciąży

Na tym etapie u przyszłej mamy wykonuje się jedynie badanie moczu i morfologię. Zleca się także badanie obrazowe (USG) z oceną masy płodu. W 38 tygodniu ciąży USG ma ocenić wagę pociechy i jej anatomię. Poza tymi badaniami mama wykonuje KTG, które monitoruje rytm serca dziecka oraz skurcze macicy. Dzięki niemu lekarz może zobaczyć, czy maluch nie doświadcza stresu i czy jego serce pracuje prawidłowo. Oprócz tego należy również pobrać posiew z pochwy, jeśli nie przeprowadzono tego badania do tej pory. Ma ono za zadanie potwierdzić lub wykluczyć obecność paciorkowców β­-hemolizujących grupy serologicznej B (ang. Group B Streptococcus – GBS).

Akcja porodowa – pierwsze objawy

W 38 tygodniu ciąży symptomy porodu poprzedzają skurcze Braxtona-Hicksa. Nazywa się je skurczami przepowiadającymi. Od porodowych różnią się częstotliwością występowania i czasem trwania. Rozpoczynają się pośrodku brzucha i trwają krótko. Powodem ich pojawienia się jest praca macicy, która przygotowuje się do rozwiązania. Przypominają lekki ból okresowy.

38 tydzień ciąży może się zakończyć odejściem czopa śluzowego, co niekoniecznie oznacza, że kobieta już rodzi. Czop śluzowy może się oderwać nawet na kilka dni przed rozwiązaniem. W 38 tygodniu poród rozpoczną skurcze porodowe, których nie sposób pomylić z przepowiadającymi.

Przeczytaj także: Jak przebiega 39 tydzień ciąży?

38. tydzień ciąży – wskazówki dla przyszłych mam!

Odpoczynek i relaks

Odpoczynek jest niezwykle ważny. Przyszła mama powinna znaleźć czas na relaks, słuchanie muzyki, medytację lub inne działania, które pomogą jej oczyścić głowę. W tym czasie może również poszerzać swoją wiedzę o porodzie, karmieniu piersią i opiece nad nowym członkiem rodziny. Wiedza to potęga, zatem czytanie książek dedykowanych dla świeżo upieczonych mam czy oglądanie filmów może pomóc kobiecie czuć się bardziej przygotowaną.

Zachowanie aktywności, słuchając jednocześnie swojego ciała

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacery czy ćwiczenia na piłce gimnastycznej) są zalecane. Pomoże to w utrzymaniu dobrej formy fizycznej i może ułatwić poród.

Monitorowanie ruchów dziecka

Jest to niezbędne do zapewnienia dobrostanu maluszka. Zmniejszenie aktywności lub jej zmiana może być sygnałem do konsultacji z lekarzem.

Prawidłowe odżywianie

Odpowiednie i zbilansowane odżywianie się jest ważne zarówno dla matki, jak i rozwijającej się pociechy. Jadłospis bogaty w żelazo, wapń i białko jest kluczowy, podobnie jak właściwe nawodnienie. Dieta powinna opierać się o węglowodany (zwłaszcza złożone) – to z nich powinno pochodzić 45-65% energii.

Przygotowanie torby do szpitala i określenie planu porodu

Warto upewnić się, że torba do szpitala jest gotowa. Powinna zawierać niezbędne rzeczy dla Ciebie i szkraba, dokumenty, ubrania, przybory toaletowe i inne rzeczy, których możesz potrzebować. Jeśli mama jeszcze tego nie zrobiła, powinna jak najszybciej rozważyć przebieg porodu. W takim planie należy określić swoje preferencje dotyczące znieczulenia, obecności partnera, rodzaju porodu i innych aspektów.

FAQ:

  • Jak wygląda dziecko w 38. tygodniu ciąży?

W 38. tygodniu ciąży dziecko jest prawie gotowe do narodzin. Jego długość wynosi około 49 cm, a waga zbliża się do 3 kg. Ma już ukształtowane zmysły, włoski na głowie i zaokrąglone rysy twarzy. Płuca i mózg kontynuują rozwój, przygotowując się do życia poza łonem. Maluch często przyjmuje pozycję do porodu główką w dół.

  • Jakie zmiany w ruchach dziecka należy obserwować w 38. tygodniu ciąży?

W tym okresie ciąży przestrzeń dla maluszka w macicy jest ograniczona, więc jego ruchy mogą być mniej intensywne, ale wciąż regularne. Zmniejszenie liczby lub intensywności ruchów może wymagać konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby codziennie śledzić aktywność szkraba, np. poprzez liczenie kopnięć, aby upewnić się, że jest zdrowe.

  • Jakie objawy ciąży kobieta może zaobserwować w 38. tygodniu?

Większość kobiet może wówczas doświadczyć częstych wizyt w toalecie, zwiększonego napięcia i obniżenia brzucha. Możliwe są bóle przypominające menstruacyjne, zmęczenie, obrzęki i skurcze Braxtona-Hicksa. Wzrost objętości piersi, emocjonalne wahania oraz trudności ze snem i komfortowym poruszaniem się to także typowe objawy tego okresu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 4

(
3
(4)
)

Zainteresują Cię również