Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Aktywność fizyczna w ciąży - tylko chwilowa moda?

Aktywność fizyczna w ciąży – tylko chwilowa moda?

27.02.2023

3 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

W XXI wieku, gdy aktywność fizyczna jest bardzo popularna, można uznać nawet, że modna, dużo kobiet zachodząc w ciążę zastanawia się czy w tym szczególnym okresie ma zrezygnować z wizyt na siłowni lub biegania 5 km 3 razy w tygodniu. Wiosna zaś to idealny czas na rozstrzygnięcie co jest faktem, a co mitem dotyczącym uprawiania (amatorsko) sportu w trakcie trwania ciąży.

 

Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń fizycznych. MIT

Sam fakt bycia w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu (W artykule mówimy o sporcie niewyczynowym, profesjonalni sportowcy powinni indywidualnie konsultować się ze swoimi lekarzami). Istnieją jednak pewne sytuacje szczególne, gdy należy zrezygnować z wysiłku fizycznego. Przeciwwskazaniami mogą być m.in. ciąża zagrożona, skracająca szyjka macicy, plamienia i krwawienia w trakcie ciąży. W niektórych wypadkach aktywność fizyczna lub nadmierny wysiłek może doprowadzić do przedwczesnego porodu czy poronienia. Z drugiej strony istnieją badania potwierdzające protekcyjny wpływ aktywności fizycznej na wystąpienie cukrzycy ciężarnych czy stanu przedrzucawkowego (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3563105/)  Tak czy inaczej zawsze należy zapytać swojego lekarza czy ćwiczenia i wysiłek nie są w Pani przypadku zabronione.

Więcej przykładów przeciwwskazań można znaleźć w tabeli https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206837/table/T2/?report=objectonly .

Jeśli przed ciążą byłam otyła to powinnam w ciąży wprowadzać aktywność fizyczną, aby schudnąć. PRAWDA

(Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: Opieka położnicza nad ciężarną otyłą)

 Wedle wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety otyłe powinny zacząć wprowadzać aktywność fizyczną już przed ciążą, aby ograniczyć przyrost masy ciała. W czasie ciąży, o ile nie ma innych przeciwwskazań, powinny ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 15 minut. Najlepszym sposobem wydaje się być chodzenie i ocenianie ilości wykonanych kroków. Liczba kroków powyżej 5000 na dobę jest już oceniana za dobrą aktywność fizyczną. Trzeba pamiętać, aby nagle nie wprowadzać bardzo wymagających i męczących ćwiczeń czy restrykcyjnych diet.

Nie można w ciąży uprawiać każdej dyscypliny sportu. PRAWDA

 W czasie ciąży należy unikać urazowych sportów, podczas których mogłoby dojść do uszkodzenia ciała mamy. Są to np. jazda na nartach i snowboardzie, wszelkiego rodzaju sporty walki, podnoszenie ciężarów czy wydawałoby się błaha jazda na rowerze (lepiej wybrać rower stacjonarny). Pamiętać trzeba, aby unikać sportów wyzwalających duża adrenalinę, a co za tym idzie podnoszących znacznie ciśnienie tętnicze. Lepiej skupić się na relaksujących, rozciągających i wyciszających ćwiczeniach czy specjalnie prowadzonych zajęciach dla ciężarnych. Długie, spokojne spacery także są mile widziane. Wybór tego typu aktywności pozwoli uniknąć urazu oraz zmartwień o zdrowie i stan dziecka.

Mając na uwadze sam fizyczny trud porodu, a także późniejsze dźwiganie dziecka, fotelika czy wózka po schodach należy pamiętać przed i w trakcie ciąży o dbaniu o swoją kondycję fizyczną, co pozwoli lepiej przygotować ciało do nowych zadań. Najlepiej zasięgnąć porad fizjoterapeutów, którzy przygotują ćwiczenia dostosowane do każdej osoby indywidualnie. Najważniejszym jest by nie robić nic na własną rękę bez zasięgnięcia opinii lekarza, aby nie zaszkodzić zarówno sobie jak i dziecku.

PS. Swego rodzaju aktywnością fizyczną jest też uprawianie seksu, ale o tym w następnym artykule 🙂

Bartosz Godek
lekarz ginekolog – położnik

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również