Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Badanie kliniczne

Badanie kliniczne

02.06.2021

2 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych rozpoczął badanie kliniczne pt. „Ocena wpływu komórek macierzystych galarety Whartona (WJ-MSC) na układ immunologiczny pacjentów z rozpoznaniem stwardnienia bocznego zanikowego (ALS) w ramach projektu ALSTEM. Celem badania jest opracowanie innowacyjnego produktu leczniczego z komórek mezenchymalnych z galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) oraz zgromadzenie i opracowanie danych do rejestracji produktu w Europejskiej Agencji Leków.

Projekt ALSTEM jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Program sektorowy InnoNeuroPharm w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” w ramach I Osi priorytetowej „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020″, Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Badanie realizowane jest w Polskim Ośrodku Terapii Komórkowych i Immunoterapii przy Centrum Medycznym Klara w Częstochowie. W badaniu weźmie udział 20 pacjentów, którzy otrzymają trzy dawki leku co miesiąc i będą monitorowani przez 18 miesięcy. Na tym etapie badania lek ATMP otrzymało kilku pacjentów. Mamy nadzieje, że metoda pozwoli na spowolnienie przebiegu choroby i pozwoli na wydłużenie życia pacjentów cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) na co wskazują badania przedkliniczne.

Badania przedkliniczne potwierdziły pozytywny wpływ komórek mezenchymalnych z galarety Whartona (WJ-MSC) u chorych z ALS w zakresie spowolnienia/powstrzymywania postępu ALS. Wyniki te jednak muszą zostać potwierdzone w badaniach klinicznych.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również